کامیون های نو به دست رانندگان رسید؟

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از تین نیوز:۲۷ هزار دستگاه ناوگان کامیونی تا کنون ثبت سفارش شده است. از این تعداد، چند دستگاه پلاک شده و به دست رانندگان رسیده اند؟

حمل ونقل جاده ای به عنوان یکی از مهم ترین حوزه های اقتصاد حمل ونقلی کشور به شمار می رود، به طوری که حدود ۹۰ درصد از جابه جایی های کالا و بار از طریق این بخش انجام می شود و در صورتی که مشکلی برای این حوزه رخ دهد، حوزه حمل ونقل کشوری از پای می افتد بنابراین توجه به این حوزه و نوسازی ناوگان های جاده ای باید به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف وزارت راه و شهرسازی به شمار رود.

متأسفانه در طول یکی، دو سال گذشته حوزه حمل ونقل جاده ای با مشکلاتی از جمله فرسودگی ناوگان حمل ونقلی روبرو شده که همین امر خود باعث شده که رانندگان این بخش با مشکلاتی از جمله کمبود قطعات لوازم یدکی ، لاستیک و سوخت روبرو هستند که در این زمینه باید همکاری لازم از سوی دستگاه های مختلف از جمله وزارت صمت، وزارت راه وشهرسازی انجام شود. متأسفانه بسیاری از کامیون داران در طول سال های گذشته علی رغم افزایش هزینه های کامیون ها از جمله لاستیک و قطعات یدکی اقدام به جابه جایی کالا و بار از شهر های مختلف می کردند، به دلیل ایجاد دلالی های بسیار زیادی که در این حوزه وجود داشت، نه تنها کرایه هایشان افزایش نیافته بود، بلکه با مشکلات بسیار زیادی از جمله کمبود لاستیک و کمبود بار مواجه شده بودند.

واردات کامیون های کارکرده و همچنین تخصیص سوخت و لاستیک براساس پیمایش از جمله طرح های موجود برای حل این چالش ها است. داریوش امانی رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای پیش از این اعلام کرده بود: از زمانی که موضوع نوسازی از محل واردات کامیون های دست دوم را به بخش خصوصی واگذار کردیم، این روند با موفقیت پیگیری شد و در حال حاضر واردات ۲۶ تا ۲۷ هزار ناوگان به روز ثبت سفارش شده است؛ از این تعداد، ۱۷ هزار دستگاه وارد گمرک شده، ۱۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه ترخیص شده و ۴۵۶۰ دستگاه کامیون نیز پلاک گذاری و شماره گذاری شده اند و مابقی هم منتظر شماره گذاری هستند.

به گفته امانی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، واردات کامیون های دست دوم اروپایی ۵ آیتم اصلی شامل تأمین ارز از محل خارجی، ارائه گواهی استاندارد، ارائه گواهی خدمات پس از فروش، ارائه گواهی اسقاط و ارائه تأییدیه محیط زیست دارد که باید همه آنها ارائه شود.

عدم تحقق بسیاری از وعده ها
در همین رابطه هم فیروز خدایی رئیس هئیت مدیره کانون رانندگان کالای کشور گفت: متاسفانه پیش از این قول و وعده و عیدهای بسیار زیادی در خصوص حمایت از رانندگان و کامیون داران داده بودند اما متاسفانه تا به امروز تعداد کمی از این قول و وعده و عیدها به مرحله اجرایی و عملیاتی شدن رسیده است به طوری که یکی از این وعدها در خصوص اصلاح نرخ تن کیلومتر بوده است که از سال ۹۷ با اصلاح این موضوع قرار بود نرخ های تن کیلومتر اصلاح شود اما هنوز بعد از گذشت چندین سال اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

به گفته وی، از سال ۹۷ مقرر شده بود جلسات پایش در حوزه مشکلات کامیون داران و رانندگان هر ماه برگزار شود اما در دو سال گذشته هیچ جلسه ای با هیچ یک از مدیران در این بخش برگزار نشده و مقرر شده بود این جلسات با حضور ارگان های دخیل و موثر در صنعت و معدن و وزارت راه وشهرسازی و نهادهای امنیتی برگزار شود اما متاسفانه این جلسات به صورت کامل تعطیل شده و کمیته راهبری در سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای برگزار نشده است.

او تاکید کرد: به طور قطع کشور نیاز به واردات و نوسازی کامیون ها دارد اما به دلیل عوارض گمرکی بالا برخی توان ترخیص کشنده های خود را ندارند و منطقی به نظر نمی رسد کامیون ۵۰ سال کارکرد در جاده ها باشد اما کشنده ۳ سال کار کرد در گمرک رو به فرسودگی پیش رود.

کامیون داران توانایی نوسازی ناوگان خود را ندارند
رئیس هیئت مدیره کانون سراسری کامیون داران ایران در ادامه تاکید کرد: برخی از کامیون داران توانایی نوسازی ناوگان خود را ندارند. بهتر است دولت برخی معافیت ها را در نظر گیرد تا کشنده های کشور در راستای نوسازی جهش پیدا کند البته خودروهای فرسوده میزان آلایندگی که ایجاد می کنند برای محیط زیست پیرامون بسیار مضر است، همچنین ناوگان حمل و نقل کشور آسیب می زنند و با افزایش سن این خودروها هزینه تعمیرات و نگهداری سرسام آوری را برای رانندگان ایجاد می کند و به طور کلی سراسر زیان و ضرر را برای راننده و ترانزیت کشور دارند.

وی گفت: واردات کشنده ها باید صورت گیرد اما باید هدفدار باشد و در گذشته واردات کشنده ها به عهده وزارت راه و شهرسازی بود اما هم اکنون بخشی از مجوزهای واردات کشنده ها برعهده وزارت صمت است و طی چند سال گذشته افرادی بدون ثبت سفارش تعدادی کشنده را دپو کردند و برخی از رانندگان به امید ترخیص پولاهایشان را به واسطه ها دادند اما کامیون ها ترخیص نشد و موجب ناراحتی و اعتراض رانندگان کشور شد. کشور باید برای واردات ماشین سنگین به روش اصولی اقدام کند و واردات ماشین های سنگین و باری نیاز اساسی کشور خواهد بود زیرا همه کشورها برای انتقال کالا و محموله های مورد نیاز به این کشنده ها دارند.

ورود ۴۰ هزار و پلاک ۲۵ هزار کامیون
وی تصریح کرد: ۴۰ هزار دستگاه تا به امروز کامیون وارد کرده اند که از این تعداد تنها ۲۵ هزار دستگاه پلاک شده و مابقی هم در طرح جدید متوقف شده اند این در حالی است که تعداد کل ناوگان کامیونی در کشور تا به امروز تنها ۴۳۰ هزار دستگاه است که با همین تعداد تنها ۵۰ میلیون تن بار جابه جا می شود که به عبارتی می شود میانگین ۷۳ هزار دستگاه در روز بار جابه جا می کنند.

حوزه حمل ونقل جاده ای یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی کشور به شمار می رود به طوری که طبق آمار ی که جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای به باشگاه خبرنگاران اعلام کرده است میزان حجم ترانزیت کالا در جاده های توسط ناوگان حمل ونقل جاده ای طی ۸ ماه گذشته ۸ ونیم میلیون تن بوده که پیش بینی می شود این میزان ترانزیت تا پایان سال به ۱۲ میلیون تن برسد.

به گفته مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری، در حال حاضر حجم ترددها در مرزهای کشور به ماهیانه ۱۲۰ هزار دستگاه رسیده که در تاریخ پایانه های مرزی بی سابقه است و همین امر باعث شده که حجم تردد ها به شدت افزایش یافته است

بنابراین باتوجه به این میزان از جابه جایی کالا در جاده های کشور دولت باید اقدامات گسترده ای را جهت نوسازی ناوگان های جاده ای در دستور کار خود قرار دهد چراکه به گفته بسیاری از مسئولان این بخش، میزان فرسودگی ناوگان حوزه جاده ای تشدید شده و همین موضوع در آینده نزدیک برای حوزه حمل ونقل جاده ای دردسرساز خواهد شد. امیدواریم دولت هرچه سریع تر با اجرایی کردن طرح کلید به کلید و بریدن پای دلالان بتواند حوزه حمل ونقل جاده ای و رانندگان را بهتر از گذشته حمایت کند.

مطلب پیشنهادی

فراخوان استخدام: سازمان راهداری به دنبال ۱۰ هزار راننده

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از تین نیوز،سازمان راهداری و حمل و …

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به مطلب فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.