تسهیل حمل‌ونقل جاده‌ای ایران با پاکستان و افغانستان

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از پایگاه خبری ترابران:بر اثر امضای تفاهم‌نامه همکاری انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی استان سیستان‌ و بلوچستان با فدراسیون حمل‌ونقل بین‌المللی پاکستان و انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی ولایت نیمروز افغانستان، حمل‌ونقل جاده‌ای بین ایران و این دو کشور تسهیل می‌شود و تعاملات تجاری افزایش می‌یابد.

انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی استان سیستان ‌و بلوچستان در سال ۱۳۸۲ با هدف فعالیت دسته‌جمعی برای پیشبرد و بهبود امور صنعت حمل‌و‌نقل بین‌المللی و حمایت و دفاع از حقوق عموم تاسیس شد و تا امروز ۲۰ سال فعالیت موثر در حوزه حمل‌ونقل دارد. در این ۲۰ سال تلاش انجمن در ادوار مختلف حفظ وحدت رویه و یکپارچگی در صنعت حمل‌و‌نقل بین‌المللی استان و اهتمام و تشریک مساعی با ارگان‌های دولتی و ارکان حاکمیتی تاثیرگذار بر این صنعت و مستقر در مرزها بوده است.

همچنین انجمن شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی استان سیستان ‌و بلوچستان تلاش کرده است تا با سایر انجمن‌های حمل‌ونقل بین‌المللی سراسر کشور ارتباط موثری برقرار کند و علاوه بر نگاه محلی، در سطح ملی هم همسو با سایر نقش‌آفرینان این صنعت گام بردارد تا بتواند از حقوق صنفی فعالان این صنعت در همه مراجع ملی و بین‌المللی دفاع کرده و استیفای حقوق کند.

تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن‌های حمل‌ونقل بین‌المللی هفت‌گانه کشور به‌علاوه انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در سال ۱۴۰۱ از اقدامات مؤثر انجام شده برای تحقق یکپارچگی صنعت حمل‌ونقل بین‌المللی بوده است و انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی سیستان ‌و بلوچستان در کنار حمایت همه‌جانبه از شکل‌گیری این دبیرخانه، سعی کرده تا حضور مؤثری در شکل‌گیری آن داشته باشد.

علاوه بر این، انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی سیستان‌ و بلوچستان همواره تلاش کرده تا با بخش خصوصی کشورهای همسایه با استان سیستان و بلوچستان اعم از پاکستان و افغانستان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی برقرار کند؛ بنابراین در سال ۱۴۰۲ که با شعار «مهار تورم، رشد تولید» نام‌گذاری شده است و باتوجه به اینکه یکی از راه‌های اصلی رشد تولید، ایجاد و توسعه بازار صادراتی به‌منظور افزایش تولید و فروش محصولات داخلی است، انجمن سیستان ‌و‌ بلوچستان با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با بخش خصوصی دو کشور پاکستان و افغانستان به این امر کمک شایانی کرده است.

در خرداد ماه ۱۴۰۲ برای نخستین بار تفاهم‌نامه‌ای مشترک بین انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی استان سیستان ‌و بلوچستان و فدراسیون حمل‌ونقل بین‌المللی کشور پاکستان به امضاء رسید که در این تفاهم‌نامه تسهیل حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای بین دو کشور و افزایش تعاملات تجاری به‌عنوان اهداف آن تعریف شده است. امضای این تفاهم‌نامه مورد استقبال ارگان‌های دولتی مرتبط و ذی‌ربط قرار گرفت، به طوری که انجمن ترغیب شد تا با بخش خصوصی سایر کشورها هم تفاهم‌نامه همکاری منعقد کند.

در همین زمینه، در شهریور ماه ۱۴۰۲ طی سلسله جلساتی که با انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی ولایت نیمروز افغانستان برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری با آن انجمن هم به امضاء رسید که براساس این تفاهم‌نامه گسترش تجارت و کمک به حل‌وفصل مسائل و مشکلات طرفین در دو سوی مرز هدف‌گذاری شد، به این ترتیب مقرر شد که هر کدام از طرفین پیگیر حل مسائل طرف دیگر در کشور خود باشند.

مضاف بر این، علاوه بر ارتباط مناسب و مطلوبی که انجمن سیستان و بلوچستان با هر یک از ارکان دولتی مرتبط به مرز و حمل‌ونقل بین‌المللی دارد، برای نخستین بار جلسه چهار جانبه‌ای با حضور سه ارگان اصلی ذی‌ربط شامل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، ناظر گمرکات استان و اداره پلیس مهاجرت و گذرنامه استان به همراه انجمن در مهر ماه ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی و برگزار شد و در این جلسه مسائل و مشکلاتی که به اظهارنظر و همفکری همزمان همه این ارگان‌ها نیاز داشت، مطرح و برای بسیاری از آنها راهکارهای مناسبی ارائه شد.

پس از ایفای نقش فعال انجمن در صنعت حمل‌ونقل بین‌المللی استان، برای نخستین بار در سال ۱۴۰۲ از انجمن دعوت شد تا در جلسات کمیته مرزی مشترک دو کشور ایران و پاکستان حضور یابد. علاوه بر این، در جلسه‌ای که با حضور مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی با طرف پاکستانی برگزار شد از انجمن دعوت شد و نظرات انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی سیستان ‌و بلوچستان در تفاهم‌نامه‌های امضاء شده، مورد توجه قرار گرفت.

انجمن حمل‌ونقل بین‌المللی سیستان‌ و بلوچستان در ادامه مسیر خود همچنان به رویه تعامل و ارتباط با ارگان‌های دولتی، ارکان حاکمیتی و بخش‌های خصوصی داخلی و بین‌المللی ادامه خواهد داد و تلاش خواهد کرد تا حمل‌ونقل بین‌المللی و به دنبال آن تجارت و تعاملات بین‌المللی توسعه و گسترش یابد.

مطلب پیشنهادی

فراخوان استخدام: سازمان راهداری به دنبال ۱۰ هزار راننده

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از تین نیوز،سازمان راهداری و حمل و …

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به مطلب فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.