تأمین ماشین‌آلات معدنی نیازمند تشکیل کارگروهی میان دولت و بخش خصوصی است

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از مناقصه‌ مزایده: رئیس انجمن سنگ‌آهن، گفت: حدوداً ۳۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات معدنی در کشور داریم که نیمی از آن مستهلک است؛ موضوع اصلی تبدیل ۳۰ هزار دستگاه به ۶۰-۵۰ هزار دستگاه است. نیاز است یک کارگروه در بحث ماشین‌آلات معدنی فیمابین دولت و بخش خصوصی تشکیل شود.

مهرداد اکبریان؛ در حاشیه هفدهمین نمایشگاه معدن، صنایع‌معدنی، تجهیزات و صنایع وابسته، تصریح کرد: اظهارنظرهای معدنکاران، برنامه‌های تدوین شده و طرح‌های توسعه معدن، همگی نشان می‌دهد شرایط فعلی معدن به‌خصوص در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزاتی که در کشور وجود دارد، مناسب نیست و اوضاع موجود کفاف نیاز داخل را نمی‌دهد.

وی افزود: رسیدن به اهدافی که در طرح جامع فولاد تعریف شده و تحقق افق ۵۵ میلیون تنی نیازمند حداقل دو برابر سنگ‌آهن، باطله‌برداری، جابه‌جایی، تولید ماده معدنی و… است.

اکبریان؛ تصریح کرد: ضمن حمایت از تولید ماشین‌آلات معدنی داخلی، تولید داخل به لحاظ کمی و کیفی پاسخگوی نیاز کشور نیست. در بهترین شرایط کشور، میزان تولید کمتر از یک‌هزار و در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دستگاه به‌ازای یک سال به تولید رسیده است. این در شرایطی است که نیاز ما به ماشین‌آلات حداقل ۱۵ هزار دستگاه به‌ازای یک‌سال است. در نتیجه ما هم به تولید داخل و هم واردات نیاز داریم.

رئیس انجمن سنگ‌آهن، ادامه داد: اکنون موضوع استفاده یا عدم استفاده از تولید داخل نیست، بلکه حتی اگر تولید با تمام ظرفیت خود کار کند ما همچنان نیازمند واردات هستیم چرا که رنج تولید محصولات داخلی محدود است. برای مثال وقتی که درباره تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی یا لودر صحبت می‌کنیم نیازمند سایزهای مختلف بیل‌مکانیکی برای استفاده در مقیاس‌های متفاوت معدن هستیم.

نائب رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران، عنوان کرد: از سوی دیگر نیز برای کاهش قیمت تمام شده ماده معدنی در ابتدای زنجیره معدن نیازمند ماشین‌های ژنرال هستیم که از ماشین‌آلات عمومی محسوب می‌شوند و تجهیزات راهسازی، عمران و شهری مثل بیل‌مکانیکی، بولدوزر و… تولید و به صورت تخصصی در حوزه معدن فعالیت می‌کنند. در ایران چنین فرآیندی در طرح، تولید و حتی برنامه دنبال نمی‌شود. زمانی ‌که شرکت‌های بزرگی هستند که تولید ماشین‌آلات فوق پیشرفته معدنی را برعهده دارند، تولید در این بخش در کشور توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: در بحث واردات ابتدا بنا بود تسهیلگری در زمینه صدور مجوز‌ها توسط دولت انجام شود. اکنون مهم‌‌ترین موضوع در حوزه واردات ماشین‌آلات، تأمین ارز است. بانک مرکزی و بانک‌های دیگر یا دولت کمکی در این زمینه نمی‌کنند و متأسفانه حتی اولویت‌‌سنجی برای تخصیص ارز به منظور واردات نیز انجام نمی‌شود.

اکبریان؛ اظهار داشت: مباحث پیچیده‌ای در حوزه ماشین‌آلات مطرح است. نیاز است یک کارگروه در بحث ماشین‌آلات فی‌مابین دولت و بخش خصوصی تشکیل شود که نظرات کارشناسی این کارگروه ملاک امر برای دستگاه‌های دولتی از جمله وزارت اقتصاد و صنایع و معادن باشد.

رئیس انجمن سنگ‌آهن، درباره میزان استهلاک در این بخش، گفت: حدوداً ۳۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات معدنی در کشور داریم که نیمی از آن مستهلک است؛ موضوع اصلی تبدیل ۳۰ هزار دستگاه به ۶۰-۵۰ هزار دستگاه است. بخش معدن هم از لحاظ تعداد کم و هم به جهت تعدد دستگاه‌های مستهلک در کشور زجر می‌کشد. در شرایط کنونی ۴۰ درصد هم ماشین‌آلات مستهلک محسوب می‌شود. ولی وقتی در کشور ما ماشین‌آلات ۴۰ ساله مورد استفاده قرار می‌گیرد، صحبت درباره عمر مفید کمکی به ما نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی

اعلام فرآیند جدید صدور بارنامه بارهای ذوب آهن و انباری

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از تین نیوز:صدور بارنامه برای بارهای ذوب …

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به مطلب فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.