معرفی کشنده دیما

گروه خودروسازی مایان که در حوزه ساخت انواع کامیون‌های سبک مانند فوسو، تریلر، کمپرسی، کمرشکن تریلر تیغه و کفی در بازار فعالیت داشت در سال ۱۴۰۰ این گروه خودروسازی با تکیه بر دانش مهندسان و متخصاصان کشور دست به نوآوری و تولید زد و اولین محصول خود را در زمینه خودروهای سنگین و تجاری به نام کشنده دیما در بازار معرفی کرد. ورود خودروهای جدید ‌نه تنها به ناوگان داخلی کشور کمک می کند، بلکه در رفع آلایندگی هوا و به محیط زیست نیز کمک می کند.

کشنده دیما، به روزترین و قوی ترین کشنده ایرانی است، قبلا کشنده های اروپایی در ترانزیت فعال بودند اما تحریم باعث خلأ این نوع کشنده ها شد همین ایجاد خلا سبب شد گروه خودرو سازی مایان با کسب تجربه قبلی که در زمینه تولید خودرو های سنگین داشت کشنده دیما را تولید کند.
کشنده دیما به گونه ای ساخته شده است که مصرف سوخت آن بسیار کم است مهندسان ایرانی با امکانات و تجهیزات لازم توانستند مصرف سوخت این کشنده رو تا حد امکان پایین بیاورند. موتور قدرتمند، کیفیت قطعات، شاسی و کابین این خودرو به راحتی با برندهای مطرح اروپایی رقابت می‌کند. نوع خطوط و طراحی داخلی و خارجی کشنده دایما بی شباهت به مرسدس بنز نبوده و به دلیل این طراحی به لحاظ آیرودینامیک نیز عملکرد خوبی دارد که سبب کاهش چشمگیری در مصرف سوخت می‌شود.

در کشنده دیما، قدرت موتور، شاسی، تسمه، فیلترها و… با آلیاژهای بسیار قوی و محکم تولید شده است این کشنده با توجه به شرایط اقلیمی تولید شده است که نکته بسیار قابل توجهی است و میتواند در مقایسه با ماشین های سنگین اروپایی امکانات و کیفیت خوبی را به رانندگان ارائه نماید.

مشخصات فنی کشنده دیما
ابعاد و اندازه فواصل خودرو کشنده دیما: طول کلی کشنده حدود ۶,۱۹۰ میلی متر و عرض کابین خودرو ۲۵۵۰ میلی متر است.

ارتفاع سقف اتاق تا زمین حدودا ۳۸۵۸ میلی متر می باشد.

فاصله محوری ۳,۹۰۰ میلی متر و مرکز محور عقب تا انتهای شاسی ۷۸۰ میلی متر می باشد.

ظرفیت نا خالص فنی کشنده دیما ۱۸ تن و ظرفیت نا ناخالص فنی مرکب این خودرو ۴۵ تن می باشد همچنین وزن کل شاسی بدون احتساب بار ۸ تن است.

ظرفیت فنی محور جلو این خودرو که تا ۸ تن مقاومت و ظرفیت فنی محور عقب تا ۱۳ تن مقاوت دارد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم این خودرو با محصولات اروپایی تفاوت چندانی ندارد و موتور استفاده شده در این خودرو، موتور کامینز می باشد.

این کشنده دارای موتوری شش سیلندری و با قدرت ۴۹۰ اسب بخار است و جعبه دنده این کشنده ایرانی، از نوع دوازده سرعته ZF مجهز است. بنابراین با توجه به چنین مشخصاتی انتظار می‌رود که این کشنده قادر به حمل باری به وزن ۴۴ تن باشد.

وزن ناخالص این ماشین هجده هزار کیلوگرم است و وزن کل شاسی به هفت هزار و چهارصد کیلوگرم می رسد.

استاندارد آلایندگی کشنده دیما یورو هفت است. این کشنده مجهز به به استاندارد آلایندگی EURO V+EEV می باشد که می تواند تا ۴۹۰ اسب بخار قدرت تولید کند. این موتور قدرتمند می تواند تا ۲۳۰۰ N.M @1,100-1,300RPM گشتاورد را برای کشنده دیما فراهم سازد.

گیربکس این کشنده از قدرت و کیفیت بالایی برخوردار می باشد زیرا جعبه دنده یا گیربکس این کشنده پر قدرت از نوع زد اف یا ZF می باشد که در سرتاسر جهان از طرفدارن زیادی برخوردار می باشد و میتوان گفت قدرت موتور کشنده دیما توانایی حمل وزن چهل و چهار هزار کیلوگرم را دارد.

مخزن سوخت هزار و دویست لیتر جا می گیرد، مجهز به دوازده دنده جلو و دو دنده عقب می باشد.

سیستم ترمز این کشنده نیز تفاوت چندانی با محصولات اروپایی ندارد، میتوان گفت کشنده ولوو ترمز بهتری نسبت به کشنده دیما دارد سیستم ترمز این کشنده در قسمت چرخ های جلو از نوع و عقب به صورت دیسکی هستنند که مجهز به امکاناتی همچون ABS+ASR/TC+ESC می باشد ترمز این ماشین مجهز به ای بی اس و فرمان ماشین هیدرولیک نیز است.

جعبه دنده این کشنده از نوع ۱۲ دنده جلو، ۲ دنده عقب (سنکرونیزه) می باشد که خود یک مزیت مهم برای کشنده دیما محسوب می شود.

کشنده دیما مجهز به ریتاردر هیدرولیکی ۵ مرحله ای که در کشنده های دیگر نیز همین ریتاردر نصب شده و هیچ تفاوقتی بایکدیگر ندارند.

ظرفیت باک سوخت این کشنده ۱۲۰۰ لیتری می باشد البته میتوان گفت این کشنده دارای ۲ عدد مخزن سوخت هستش که در مجموع ۱۲۰۰ لیتر می باشد. یک مخزن ۶۰ لیتری ادبلو نیز در این خودرو وجود دارد که در کشور ایران به دلیل آب و هوای ناسازگار و سوخت بی کیفیت زیاد کاربردی نیست.

کشنده دیما شامل امکاناتی همچون کروز کنترل،وجود دکمه ها در روی غربلیک فرمان ،بخاری درجا،قطع کن باتری،تاخوگراف، و سایر موارد دیگر می باشد.

قطعات کشنده دیما
در جهت مبارزه با تحریم اقتصادی و دور زدن تحریم، شرکت دیما سعی کرده است که قطعات این ماشین را از شرکت های تولیدی قطعات داخلی خریداری نماید، اگر قطعات ایرانی با آلیاژهای قوی ساخته شوند، قطعا از قطعات خارجی بهتر خواهند بود، شرکت مایان باید بتواند رضایتمندی رانندگان را جلب نماید، اتفاقا فرصت بسیار خوبی است تا به رانندگان نشان داده شود، که تولیدات داخلی مورد اطمینان است، قطعا رانندگان به دنبال این هستند که ماشینی خریداری نمایند که بتواند رضایتمندی آنان را جلب نماید. رانندگان عزیز، سالها از تولیدات خارجی ضرر و زیان دیده اند، لذا فرصت خوبی است که، شرکت‌های داخلی، حسن نیت خود را به مشتریان خود ثابت نمایند و به آنها بفهمانند که تولیدات داخلی نه تنها از تولیدات خارجی بهتر است، بلکه از تولیدات خارجی نیز بسیار با کیفیت و قدرتمند تر و مستحکم تر و با آلیاژهای بسیار قوی فلزی ساخته شده است.

تجهیزات کشنده دیما
کروز کنترل
رابطه کارری روی غربیلک فرمان
بخاری درجا
قطع کن باتری
تاخوگراف
زاپاس بند و لاستیک زاپاس
آفتابگیر
مه شکن جلو و عقب
قیمت و خرید و فروش کشنده دیما
شرکت مایان در مورد این ماشین و قیمت آن در سایت خود اطلاعات متنوعی را اعلام نموده است، هر چند که ممکن است نوساناتی در قیمت به وجود بیاید، قطعات کشنده دیما ایرانی است، اما بعید نیست که آلیاژهای این قطعات ترکیبی از تولیدات داخلی و خارجی باشند، پس نباید منکر این باشیم که حتی اگر تولیدات، داخلی باشند، اما تاثیرات نرخ ارز و تورم بر آن ها نیز تأثیرگذار خواهند بود.

تولیدات داخلی بسیار ارزانتر از قطعات خارجی است و گاهی کیفیت تولیدات داخلی از کیفیت تولیدات خارجی بسیار بالاتر است، البته این موضوع در همه جا صدق نمی کند، به خاطر اینکه تولیدات داخلی نوپا است و ممکن است گاهاً کیفیت تولیدات خارجی از کیفیت تولیدات داخلی، کمی متفاوت تر باشد، به هر حال ما که ایرانی هستیم وظیفه داریم در جهت حمایت از تولیدات داخلی گام برداریم.

خرید و فروش این ماشین باید از نمایندگی های مجاز شرکت تولید کننده باشد. شرکت تولید کننده در شهر قزوین است. از طرفی هم نباید دلالان و سودجویان و واسطه‌گران بین مصرف کننده و تولیدکننده قرار داده شوند، رانندگان عزیز باید به نمایندگی های تولید کننده شرکت مایان مراجعه نموده و از آنها خریداری نمایند، فروش این ماشین به صورت نقدی و اقساطی است و در هر کدام از شرایط، تحویل این ماشین فوری خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

اعلام شرایط ویژه برای خرید کامیون از گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

نیم کلاچ: پایگاه خبری نیم کلاچ به نقل از روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی …

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به مطلب فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.